Fotel wiszący do pokoju - jaki wybrać? Który będzie najlepszy?

Klasyczny fotel bujany to miejsce idealne do odpoczynku z książką w ręce. Kojarzy się jednak  głównie ze starymi domami. Tymczasem fotel tego typu, a dokładniej fotel wiszący bujany typu kokon sprawdzić się może także w nowoczesnym wnętrzu.

Czym jest wiszący fotel do pokoju?

Jeszcze kilka lat temu takie meble kojarzyły się raczej z filmami science fiction. Dzisiaj stają się coraz bardziej popularne. Dzięki fotelowi tego rodzaju można odpoczywać w pozycji leżącej lub półleżącej. Pierwszy mebel tego typu stworzył  w roku 1968 fiński designer Eero Aarnio. Jego przezroczysty fotel nosił nazwę Bubble Chair. Szybko stal się bardzo popularny z uwagi na swoją lekkość i minimalistyczną formę.

Rodzaje fotelów wiszących

Fotele podwieszane do sufitu - sprawdzają się w zasadzie zawsze. Są montowane na stałe, ale nie mogą znajdować się za blisko ścian czy mebli.  To obiekty, które są przystosowane nawet do dużych ciężarów. Mocuje się je za pomocą łańcucha lub sznura.

Fotel wiszący na stelażu

Fotele wiszące wolnostojące - nie wymagają montażu, można je przenosić z miejsca na miejsce. To propozycja dla osób, które cenią sobie elastyczność.

Fotele wiszące podwójne - to swego rodzaju podwieszane kokonu. Dobrze prezentują się w salonach i ogrodach.

Fotele wiszące typu kula -  to nawiązanie do słynnego już Bubble Chair. Mają one formę półotwartej kuli, która wyścielana jest poduszką. Produkuje się je z plecionki lub litego materiału.

Fotele wiszące typu kokon - mają formę migdała, który przypomina na pierwszy rzut oka kokon. Montuje się je na specjalnym stelażu.

Fotele wiszące typu hamak - nie występują w formie wolnostojącej. To świetne rozwiązanie dla pokojów dziecięcych i nie tylko. Pasują przede wszystkim do wnętrz utrzymanych w stylistyce skandynawskiej.

Z czego wykonuje się fotele wiszące pokojowe?

Tutaj wiele zależy od stylistyki danego wnętrza. W pomieszczeniach można nieco poszaleć, nieco inaczej jest w przypadku mebli wybieranych do ogrodu. Od wykorzystanego materiału zależy w dużej mierze ciężkość całej konstrukcji.

Rattan i wiklina - to rozwiązanie klasyczne. Fotele tego typu są solidne i estetyczne pod względem wizualnym. Minusem jest mała gama kolorystyczna. Poza tym nie są odporne na warunki zewnętrzne.

Metal -  modele odporne na zniekształcenia i bardzo wytrzymałe. Minusem jest słaby wybór kolorów = na ogół są czarne.

Plastik -  polecane przede wszystkim do wnętrz nowoczesnych. Mają różne wzory i kolory. Ponadto są odporne na zarysowania i łatwe do utrzymania w czystości.

Technorattan - to nowoczesna wersja rattanu, która jest łatwiejsza do utrzymania w czystości i konserwowania. Sprawdza się także w przypadku ogrodów. Ma kolor brązowy lub jasnobrązowy. To materiał jednocześnie trwały i lekki.