Jakie krzesło dla dziecka wybrać? Które będzie najlepsze?

Każde dziecko spędza w pozycji siedzącej co najmniej kilka godzin w ciągu dnia. Nie tylko jedząc obiad, ale również korzystając z komputera czy wykonując prace plastyczne.  Z tego powodu warto wybrać dla swojej pociechy krzesło, które będzie zarówno atrakcyjne, jak i wysoce ergonomiczne.    

Czym kierować się podczas zakupu?

Dobre krzesło dla dziecka powinno być wykonane z najwyższej jakości materiałów, a także posiadać atesty bezpieczeństwa. Gdyby jakieś elementy były źle przymocowane i podczas użytkowania krzesełko uległoby zniszczeniu, byłoby to niebezpieczne dla malucha. Kupując krzesło dla swoje pociechy należy zwrócić również uwagę na jego przeznaczenie, a także wiek  malucha. Zbyt małe lub zbyt duże krzesełko mogłoby być nie tylko niewygodne, ale również powodować przyjęcie przez dziecko nieprawidłowej postawy ciała. Oto kilka rodzajów krzeseł, na które należy zwrócić  szczególną uwagę:

  • do stołu,
  • do zabawy,
  • do biurka.

Krzesło do stołu

Dla dzieci w wieku od 6 do 36 miesięcy idealnym wyborem są specjalne krzesełka do karmienia, z kolei dla nieco starszych maluchów – wysokie krzesła dla dzieci. Krzesełko do karmienia powinno być nie tylko wygodne i bezpieczne dla malucha, ale również posiadać możliwość regulacji wysokości czy oparcia. Dobrym rozwiązaniem są krzesełka posiadające pasy bezpieczeństwa, ponieważ zapobiegają wypadnięciu malucha z siedziska. Kupując krzesełko do karmienia należy zwrócić szczególną uwagę na to, czy będzie łatwe do utrzymania w czystości, a także czy umiejscowienie mechanizmu umożliwiającego jego rozłożenie będzie niedostępne dla naszego malucha.

Z kolei wysokie krzesła dla dzieci są przeznaczone dla kilkuletnich pociech. Wyglądem przypominają krzesełka do karmienia, jednak posiadają plastikowe lub drewniane siedziska z miękkim wkładem na oparciu, a nie jak w przypadku tych pierwszych – kosze lub wyściełane siedzenia.

Fotel dziecięcy

Krzesło do zabawy

Krzesełka przeznaczone do zabawy są zwykle niskie i często bywają sprzedawane wraz ze stolikiem, umożliwiającym wygodną rozrywkę. Dziecko siedząc na krzesełku ma bezpośredni dostęp do stolika, dzięki czemu może bez problemu rysować czy bawić się klockami. Kupując krzesło przeznaczone do zabawy należy zwrócić szczególną uwagę na jakość wykonania mebla, a także jego atrakcyjność. Kolorowe mebelki z motywem ulubionej bajki zachęcą malucha do korzystania z nich.

Krzesło do biurka

Nieco starsze dzieci, które uczęszczają już do szkoły, potrzebują wygodnego krzesła do biurka. Powinno być ono ergonomiczne, a więc odciążać kręgosłup, posiadać podłokietniki i mieć możliwość regulacji wysokości siedziska – pozwoli to na dostosowanie krzesła do wzrostu dziecka. Krzesło do biurka należy również dostosować do wieku pociechy. Fotele dla najmłodszych uczniów posiadają zwykle możliwość regulacji siedziska w przedziale 40-55 cm. Z kolei fotele dla nastolatków są już nieco większe i znacznie cięższe.