Łóżko dla chłopca – jakie wybrać? Na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Łóżko dziecięce musi być przede wszystkim wygodne, funkcjonalne i bezpieczne. Dla dziecka dość duże znaczenie ma również wygląd.

Stelaż łóżka

Wielu osobom wydaje się, że stelaż nie ma dużego wpływu na jakość snu. Większą wagę przywiązuje się do materaca i wielkości łóżka. Tymczasem to właśnie od stelaża zależy ułożenie ciała w czasie snu.

Stelaż do łóżka zapewnia ponadto odpowiednią cyrkulację powietrza i skutecznie chroni przed powstawaniem wilgoci. Dobrze wentylowany materac długo będzie higieniczny.

Stelaże do łóżek dzieli się na kilka grup:

  • klasyczne typu ruszt -  listwy są mocowane bezpośrednio do ramy i są sztywną konstrukcją. To rozwiązanie tanie, ale spotykane coraz rzadziej, bo daje niski poziom komfortu.
  • rolowane - listewki mocowane są na taśmie. To także sztywny rodzaj stelaża, który jednak jest łatwy do transportowania.
  • elastyczne - najpopularniejsze na rynku. Są wytrzymałe i wygodne.

Jaki stelaż do łóżka wybrać?

Dobrej klasy stelaż musi być wykonany z dobrej jakości materiałów. Konstrukcje wykonane z metalu i sklejki odchodzą już do lamusa. Na rynku dominują stelaże drewniane - bukowe, sosnowe czy brzozowe.

Zdrowy sen dziecka

Za najbardziej ergonomiczne uważane są stelaże wykonane z drewna bukowego. Są one wytrzymałe i odporne na odkształcenia. Najtańsze są stelaże brzozowe. Rzadkością są już stelaże metalowe. Ich dużym atutem jest odporność na znacznie obciążenia. Z drugiej strony są one mało wygodne.

Z uwagi na sposób regulacji stelaże dzieli się na:

  • regulowane ręcznie,
  • elektryczne.

Stelaże sprzedawane są jako osobne konstrukcje oraz jako stela|że do łóżek wolnostojących. Niektóre modele mają także dodatkowe funkcjonalności.

  • stelaże z pojemnikiem - pozwalają na schowanie pościeli do łóżka, są mocne i wytrzymałe,
  • stelaże podnoszone - rozwiązaniem pośrednie między klasycznym stelażem a stelażem z pojemnikiem.

Jaki stelaż do łóżka kupić?

Tutaj znaczenie ma kilka elementów - rodzaj materaca i wielkość ramy.

Przykładowo stelaże typu ruszt nie sprawdzają się w przypadku materacy piankowych i lateksowych. Ogromnie duże znaczenie ma wielkość ramy. Do dużego łóżka potrzebny jest jeden duży stelaż lub dwa mniejsze stelaże. Jeśli konstrukcja nie pozwala na regulację, warto zainwestować w jeden duży stelaż.

Oprócz tego stelaże powinno dobierać się do własnych potrzeb i upodobań. Osoby starsze potrzebują na przykład mocnego podparcia kręgosłupa, zwłaszcza w odcinku lędźwiowym. Powinny więc zainwestować w model z regulacją twardości w środkowej części konstrukcji. W sklepach są też dostępne modele przeznaczone dla dzieci i młodzieży.

Wybór stelaża do łóżka ma ogromne znaczenie z punktu widzenia wygody i komfortu sny. Ponadto  stelaż wpływa również na higienę i wytrzymałość samego materaca.