Metalowe plakaty - co to takiego? Jakie wybrać?

Metalowe plakaty cieszą się niesłabnącą popularnością. Przywodzą na myśl estetykę retro i stare, metalowe szyldy. Dziś coraz więcej osób sięga po ten rodzaj dekoracji ściennych, wybierając zarówno świetne repliki starych szyldów sklepowych, jak również typowe plakaty na blaszce. 

Pierwsze skojarzenie ze słowem „plakat” to zapewne arkusz zadrukowanego papieru, który można przykleić na ścianie albo zwinąć w rulon. Tymczasem plakat metalowy to zupełnie inny przedmiot – pod względem trwałości i jakości wykonania nie ustępuje oprawionym wydrukom, a przy tym ma bardzo ciekawą estetykę.

Plakaty metalowe mogą nawiązywać do estetyki retro, mogą posiadać wytłoczenia (na przykład napisy), jak również mogą być w pełni gładkie i zadrukowane aż po same krawędzie. Oferta plakatów metalowych jest bardzo szeroka i zróżnicowana. Poszczególne plakaty różnią się nie tylko estetyką, stylem wykończenia, ale też wymiarami oraz innymi detalami.

Plakaty na blaszce można podzielić na kilka grup:

- Plakat metalowy nowoczesny ma zazwyczaj gładką powierzchnię (bez wytłoczeń), która jest zadrukowana po same krawędzie. Plakaty tego typu mogą mieć dowolną tematykę (mogą imitować szyldy blaszane albo przedstawiać postacie z bajek) i kolorystykę. Szczególnie popularne są metalowe plakaty z kadrami z filmów lub komiksów, w tym metalowe plakaty z bohaterami Marvela albo z postaciami znanymi ze świata Star Wars.

- Metalowy plakat retro jest to najczęściej metalowy plakat reklamowy (w stylu starych szyldów i reklam prasowych), ale może to być także plakat nawiązujący do modnej stylistyki pop art (na przykład plakat z nadrukiem obrazów Andy`ego Warhola albo z wizerunkami Pin-up girls).

Plakaty na blasze

- Metalowa tablica magnetyczna z nadrukiem, to rozwiązania dwa w jednym, które pozwala udekorować przestrzeń, a jednocześnie ma dodatkową funkcjonalność. Po tablicy wykonanej z magnetycznego materiału można pisać (jeśli jest pomalowana w odpowiedni sposób) albo przyczepiać do niej magnesy. Oferta plakatów metalowych jest dość zróżnicowana i szeroka. Przy zakupie warto kierować się kilkoma kluczowymi kryteriami:

- Rozmiarem plakatu – plakaty metalowe mogą być dostępne w wielu różnych formatach. O ile kupując je stacjonarnie od razu widzimy ich wymiar, o tyle zamawiając je online warto doczytać, jaki rozmiar kupujemy.

- Ceną tzn. poszczególne plakaty i tabliczki metalowe mogą mieć bardzo zróżnicowane i rozbieżne ceny. Częściowo wynika to z oryginalności i estetyki plakatów, a często wyższa cena idzie w parze z wyższą jakością wykonania lub licencją na użycie na plakacie wybranej postaci. 

- Estetyką, stylem, jest świetną ozdobą wnętrza, o ile do niego pasuje. Plakaty metalowe można stosować nie tylko we wnętrzach retro, ale też w aranżacjach skandynawskich, loft, minimalistycznych lub pop-art.

- Tematyką plakatu, która jest szczególnie istotna, jeśli kupujemy plakat na blaszce na prezent. Warto sięgnąć po egzemplarz o tematyce, która pasuje do zainteresowań tego, kto będzie posiadaczem plakatu. Opcji jest wiele, gdyż plakaty metalowe bywają ozdabiane nadrukami filmowymi, rysunkami, postaciami z bajek lub napisami.

- Jakością wykonania, marką, gdyż renoma producenta często idzie w parze z jakością wykonania.