Jak wybrać zasłony do salonu? Na co zwrócić uwagę?

Jak wybrać zasłony do salonu?

Przed dokonaniem zakupu, powinniśmy dokładnie wiedzieć, czego oczekujemy. Możemy bowiem wybrać zasłony szyte na miarę, albo te już gotowe. Szycie na wymiar zawsze wiąże się z wyższymi kosztami, jednak często jest jedynym rozwiązaniem, kiedy mamy okna nietypowych rozmiarów. Zasłony gotowe charakteryzują się niższą ceną i są dostępne znacznie szybciej. Zazwyczaj są one długości standardowej, którą w razie potrzeby możemy nieco skrócić. 

Rozmiar zasłon musi być, oczywiście, dopasowany do wymiarów posiadanych przez nas okien. Tutaj ważna jest precyzja - nie należy dobierać zasłon "na oko". Najlepiej solidnie wszystko zmierzyć i pomyśleć nad tym, jaka długość będzie - według nas - odpowiednia. Pamiętajmy o tym, że oprócz zastosowań praktycznych, takich jak ochrona przed słońcem i wścibskimi oczami sąsiadów, czy zaciemnianie okien, zasłony powinny pełnić również funkcje dekoracyjne. Musimy zatem dobrze je dopasować do całego wystroju wnętrza.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Na rynku dostępnych jest tyle modeli zasłon i są one tak różnorodne, że potrzebujemy sprecyzowanych kryteriów, aby dokonać właściwego wyboru. Ogólniki nie wystarczą.

Kolor powinien być dopasowany do naszego wnętrza, a także spełniać oczekiwane założenia funkcjonalne. Oczywiste jest, że jasne tkaniny przepuszczają więcej światła niż te ciemne. Ważna jest również grubość zasłon i materiał, z którego zostały uszyte. Musimy więc odpowiedzieć sobie na pytanie - co chcemy osiągnąć, wieszając zasłony?

Kolorowe zasłony

Wzór również musi estetycznie pasować do mebli i tekstyliów, znajdujących się w pomieszczeniu. Możemy wybrać zasłony w kwiaty, lub odważne wzory, jednak dla wielu nie jest to zbyt atrakcyjne rozwiązanie. Dobrze sprawdzają się jednolite, spokojne zasłony, które nie przytłaczają i są eleganckie. Amatorzy szalonych wzorów również jednak mogą znaleźć na rynku coś dla siebie.

Styl zasłon także jest istotny. Wszystko zależy od tego, jaką koncepcję mamy na nasze wnętrze. Styl wystroju mieszkania może być modernistyczny, klasyczny, eko - istnieje wiele opcji i powinniśmy na którąś się zdecydować, bo kompozycja całości musi być jednolita.

Sposób wykończenia, czyli dodatkowe dekoracje zasłon, takie jak choćby falbanki, również powinny być wybierane z wyczuciem. Ich dopasowanie zależy od całości wnętrza.

Mocowanie do karnisza może przybrać różne formy. Stosuje się żabki, kółka, tasiemki i naciąganie na drążek. W zależności od sposobu, jaki wybierzemy, musimy zakupić zasłony odpowiednio przystosowane do formy zawieszania.

Zasłony pełnią ważną funkcję w naszym wnętrzu - należy zatem odpowiednio je dobrać, aby cieszyły oko. Wyczucie jest tutaj bardzo ważne - to od niego zależy estetyka całej aranżacji.