Oparcie w fotelach obrotowych

Oparcie foteli obrotowych wykonane może być ze skóry, tkaniny lub siatki. Które rozwiązanie jest najlepsze? Jaki fotel gabinetowy wybrać?

Przede wszystkim fotel obrotowy do biura, gabinetu czy do domu powinien być przede wszystkim wygodny, ergonomiczny i zapewniać najwyższy poziom komfortu podczas pracy. Spędzając wiele godzin w pozycji siedzącej, należy zadbać o utrzymanie odpowiedniej pozycji, która w znacznym stopniu odciąży kręgosłup. Pomocne w tej kwestii są specjalnie wyprofilowane oparcia foteli biurowych.

Mogą być one pokryte skórą naturalną lub ekologiczną, tkaniną zwykłą lub membranową, a także wykonane z przewiewnej siatki, umożliwiającej cyrkulację powietrza. Konstrukcja oparcia fotela obrotowego z siatką zrobiona jest najczęściej z wysokiej jakości tworzywa sztucznego, stali chromowanej lub stali nierdzewnej. Pozwala ona naprężyć siatkę tworząc z niej wygodne i zarazem funkcjonalne oparcie. Siedziska foteli biurowych z siatką wykonane są najczęściej z mięsistej pianki i tapicerowane wytrzymałą i miękką skórą lub tkaniną.

Połączenie takiego typu siedziska i oparcia z siatki, zapewnia wygodę podczas wielu godzin pracy, a także umożliwia swobodny przepływ powietrza, redukując nadmierne pocenie się podczas siedzenia w fotelu. Wybierając fotel obrotowy do biura, gabinetu, sali komputerowej lub też do domowego użytku, warto zaopatrzyć się w mebel wysokiej jakości, przystosowany do potrzeb użytkownika. Siatka, z której wykonuje się oparcia krzeseł biurowych występują w formie elastycznej oraz sztywnej.

Regulacja fotela biurowego

Oparcie fotela biurowego z siatki elastycznej pozwala wygodnie rozsiąść się na krześle, dając efekt „wtopienia się” w fotel, z kolei oparcie z siatki sztywnej bardziej przypomina konstrukcje pokryte tkaniną lub skórą. Oparcia krzeseł obrotowych tapicerowanych skórą wykonane są z miękkiej, ale mięsistej pianki. Ich sztywna konstrukcja sprzyja prostowaniu sylwetki, a tym samym w znacznym stopniu odciąża kręgosłup – szczególnie jego lędźwiową część. W przypadku foteli skórzanych tapicerkę może stanowić skóra naturalna lub ekologiczna, zwykła lub perforowana. Skóra perforowana posiada małe dziurki, których zadaniem jest zapewnienie odpowiedniej cyrkulacji powietrza.

Fotele skórzane są droższe od tych pokrytych tkaniną lub siatką, ale za to charakteryzują się eleganckim wyglądem i najwyższą jakością. Krzesło obrotowe powinno być wykonane z dbałością o każdy, nawet najmniejszy szczegół. Wygodne obszerne siedzisko, wyprofilowane oparcie i mechanizm ruchowy zapewniający możliwość regulacji najważniejszych elementów fotela, to absolutne minimum.

Fotele obrotowe posiadają metalowe lub plastikowe konstrukcje, a ich oparcia i siedziska wykonane są z siatki lub mięsistej pianki, tapicerowanej tkaniną albo skórą. Fotele biurowe z siatki charakteryzują się najlepszą cyrkulacją powietrza, z kolei te pokryte skórą, niebanalnym wyglądem. Podczas zakupu krzesła obrotowego, warto zwrócić uwagę na parametry informujące o wytrzymałości danego materiału, np. wytrzymałość mechaniczną tapicerki na przetarcia, która mierzona jest ilością cykli do czasu pojawienia się na materiale widocznych zmian oraz peeling tapicerki, a więc tendencje do powstawania zmechaceń na materiale.