Obraz do salonu – jak znaleźć idealny?

Salon to ważne miejsce w każdym domu. Można nawet powiedzieć, że to jego punkt centralny, ponieważ to właśnie w salonie rodzina spędza ze sobą najwięcej czasu. To właśnie do salonu zapraszamy gości, więc jest to miejsce na podstawie którego często wyrabiają sobie oni opinię o stylu w domu i o guście jego mieszkańców.

Oczywiście, nawet w nowoczesnych wnętrzach nie może zabraknąć stosownych ozdób, które dodają przestrzeni większego smaku. Wiele osób stawia na przykład na fototapety, albo na obrazy – będące nieco bardziej tradycyjnymi, ale w tej chwili można je znaleźć w tylu ciekawych formach i przedstawiające tak wiele różnych rzeczy, że naprawdę możliwe jest ich dopasowanie do każdego wnętrza. Jak znaleźć idealny obraz do swojego salonu? Czym się kierować? Doradzamy!

Czemu właśnie obraz?

Obraz do salonu to nadal najpopularniejsza forma dekoracji ściennej. Wybierają ją tak starsi, jak i młodsi – osoby o różnym guście. Ile zresztą gustów, tyle obrazów – naprawdę każdy może teraz znaleźć coś dla siebie i swojego domu. Co prawda w tej chwili mamy o wiele więcej możliwości zdobienia przestrzeni, mogąc korzystać z przeróżnych naklejek, tapet czy tablic dekoracyjnych, jednak obrazy zawsze mają w sobie coś bardziej eleganckiego i ponadczasowego.

Jeśli zatem ktoś pragnie uzyskać wrażenie klasyki w swoim wnętrzu – nawet jeśli postawił na styl nowoczesny – powinien zdecydować się właśnie na obraz. Doradzamy zresztą niżej jak dobrać formę obrazu i jego wykończenie do reszty aranżacji - by wszystko tworzyło ładną, spójną całość!

Obraz akwarela

Klasyczny, nowoczesny, rustykalny….

Istnieje tak wiele stylów aranżacyjnych, że dobranie do każdego odpowiedniego obrazu – czyli elementu dekoracyjnego – jest często trudne. Musimy się zdać na własny gust i pamiętać, że czasem można nieco oszukać rzeczywistość. Na przykład można zdecydować się na inną ramę do obrazu, co od razu odmieni jego wyraz – dopasowując go do reszty przestrzeni. W bardziej klasycznych wnętrzach należy wybrać stonowane obrazy – martwą naturę, krajobraz, portret. Warto by były to reprodukcje klasycznych dzieł malarskich, albo nawet antyki. Z kolei wnętrza nowoczesne świetnie się będą komponować z abstrakcjami, albo obrazami czarno-białymi.

Do wnętrz klasycznych pasuje gruba rama – w tych nowoczesnych powinna ona być jednak subtelna, cienka. Obrazy mogą mieć różne, ciekawe formy. Można też postawić na obrazy podświetlane – wyglądają świetnie i dają kolejne źródło światła w salonie. Takie obrazy będą świetnie się prezentować również we wnętrzach skandynawskich, albo typu loft. Salony vintage i retro pozwalają na dużą swobodę wyrazu – można zdecydować się na sielskie obrazy i pejzaże, ale również intensywne, kolorowe obrazy.