Poznaj zalety firan w salonie

Firany z pewnością zasługują na miano klasyki aranżacji okiennych. Często trudno nam więc wyobrazić sobie, że w domowej przestrzeni nie byłoby dla nich miejsca. I choć to ich funkcja dekoracyjna zazwyczaj wysuwa się na pierwszy plan, nie można zapominać także o ich praktycznych zastosowaniach, trudno bowiem o rozwiązanie równie dobrze chroniące domowników przed pochodzącymi z zewnątrz spojrzeniami.

Odpowiednie firany do salonu sprawdzają się zresztą bez względu na to, gdzie mieszkamy, warto więc zastanowić się nad ich zakupem.

Po co nam właściwie firany do salonu?

Owszem, nie musimy decydować się na firany w salonie, istnieje bowiem również także wiele innych metod dekorowania oraz przysłaniania okien. Trudno jednak nie zgodzić się z tym, że właśnie firany, razem z zasłonami, są rozwiązaniem cieszącym się największą popularnością. W dużej mierze jest to zasługa ich dostępności, nie bez znaczenia wydaje się jednak również przystępność cenowa i wielość wariantów estetycznych i kolorystycznych, w jakich są nam oferowane. Trudno więc dziwić się, że mamy do czynienia tak z klasycznymi, jak i z nowoczesnymi modelami wartymi polecenia.

Firany do salonu

Lista zalet firan może nam zaimponować, na pierwszy plan wysuwa się zaś to, że mówimy nie tylko o jednej z najprostszych, ale i najbardziej estetycznych form dekorowania naszych okien. Nie bez znaczenia jest też to, że możemy liczyć na wielość rozmiarów firan, gdy zaś odsłonimy zasłony, właśnie one oferują nam przysłonięcie okien na tyle delikatne, aby nie trzeba było martwic się ani z powodu wścibskich spojrzeń, ani ograniczenia dostępu do światła słonecznego. Zawsze cieszy też to, że łatwo można je prać i przechowywać, a w razie potrzeby – zmienić na inny model.

Jak znaleźć firany idealne?

Należy liczyć się z tym, że znalezienie idealnych firan do salonu może być dość trudny. Oferta polecana przez kolejne firmy jest dość szeroka, należy mieć przy tym na uwadze to, że nie każde rozwiązanie pasuje do pomieszczenia, w którym ma się znaleźć. Na pierwszy plan wysuwa się zatem pytanie o to, czy chcemy zdecydować się na firany gotowe, czy też na takie, które szyje się na wymiar. Oczywiście, te ostatnie są dość drogie, jeśli jednak sami mamy odrobinę zdolności w tym zakresie, a do tego posiadamy maszynę do szycia, możemy wykonać je samodzielnie.

Kwestią wartą poruszenia jest również ta, która odnosi się do preferowanej przez nas długości firan. Jeśli zdecydujemy się na długie firany – aranżacja będzie nie tylko bardziej zwiewna, ale i elegancka, jeśli zaś zdecydujemy się na opcję krótką, możemy liczyć na efekt lekki, niezobowiązujący oraz stylowy. Nie można też zapominać o tym, że jeśli pomieszczenie posiada okno balkonowe, wybór długich firan jest bardziej naturalny.