Komoda do pokoju dziecięcego – jaką kupić?

Pokój dziecięcy to prawdziwe królestwo dziecka. Każdy rodzic pragnie, żeby była to przestrzeń przyjemna, przytulna, w której maluch chętnie spędza czas, bezpiecznie się bawi i może przyswajać nowe wiadomości. Dlatego wszyscy rodzice bardzo rozważnie dobierają meble i dodatki do pokoju dziecięcego – a jest w czym wybierać, ponieważ oferta sklepów jest naprawdę szeroka w tym względzie.

Komoda to mebel z szufladami, służący do przechowywania odzieży. Na przestrzeni kolejnych dziesięcioleci nieco zmieniała swój wygląd, a i teraz możemy się zdecydować na różne jej modele. W swym zamyśle są do siebie podobne, jednak mogą mieć różne formy, być większe, mniejsze, bardziej lub mniej ozdobne itp. Komoda oczywiście przyda się także w pokoiku dziecięcym. Jaką kupić, żeby zapewnić dziecku odpowiedni mebel do pokoju?

Przydatna komoda

Komoda świetnie się sprawdzi w pokoju dziecka, ponieważ jest na tyle niska, że maluch będzie w stanie sięgnąć przynajmniej do niektórych półek, żeby się ubrać. Dzieci należy od małego uczyć samodzielności, żeby nie wyrosły na osoby, które mają przysłowiowe dwie lewe ręce i nie są w stanie niczego zrobić bez rodziców. Taka komoda to jeden z elementów, który ułatwi naukę samodzielnego ubierania. Dzięki niej łatwiej będzie utrzymać porządek – także i w szafie, która stanie się przede wszystkim meblem na rzeczy zawieszane na wieszakach.

Wyposażenie pokoju dziecka

Żeby jednak komody były funkcjonalne i bezpieczne dla dzieci, muszą się odznaczać kilkoma ważnymi cechami, na jakie w czasie zakupów koniecznie trzeba zwrócić uwagę. O co dokładnie chodzi? O brak kantów. Meble dla dzieci posiadają bezpieczniejszy, opływowy kształt, który zapobiega wypadkom – a te u dzieci nie są wcale rzadkie. Dlatego nie kupuj komody dla dziecka w dziale dla dorosłych, a jeśli coś szczególnie wpadło Ci w oko, sprawdź czy kanty są na tyle spiłowane, by nie być dla malucha zagrożeniem.

Idealna komoda

Wybierając komodę do pokoiku dziecięcego, można wybierać wśród licznych modeli. Trzeba określić podstawowe parametry, żeby łatwiej było znaleźć coś właściwego. Najważniejszy jest oczywiście rozmiar, uzależniony zarówno od wieku dziecka i ilości rzeczy jakie ma, jak również od dostępnego w pomieszczeniu miejsca. Pamiętajmy, że komoda może być niewielka na długość, ale wysoka – tyle tylko, że małe dziecko będzie miało problem z dostaniem się do górnych półek.

Można zresztą wybrać komodę bez szuflad, lecz z półkami, chociaż nie jest to do końca dobre rozwiązanie. Z pewnością zamykane szuflady pozwolą utrzymać większy porządek na zewnątrz – nawet jeśli w środku wszystko będzie rozrzucone, nie będzie tego widać. Wybierać można liczbę szuflad w komodzie, jak również – co oczywiste – jej kolor. Ciekawym rozwiązaniem dla małych dzieci jest komoda z przewijakiem na górze. Dla starszych to się oczywiście już nie sprawdzi. Warto wybrać białą komodę, która rozjaśni wnętrze.