Jaką kołdrę wybrać? Na jaki rodzaj się zdecydować?

Dobra kołdra powinna odpowiednio ogrzewać ciało użytkownika w okresie jesienno-zimowym i zapewniać dobrą cyrkulację powietrza w okresie letnim. Wybór kołdry jest coraz trudniejszy, ze względu na coraz większą różnorodność wypełnień, pokryć i technik wykończenia. Podstawą, niestety, staje się zorientowanie w świecie materiałów.

Kołdra to podstawowy element wyposażenia każdej sypialni. Kiedyś wykonywało się je ręcznie i wypełniało naturalnymi ocieplaczami - wełną, pierzem i puchem. Obecnie tego typu wypełnienie jest charakterystyczne dla towarów z wyższej półki, te tańsze są zazwyczaj syntetyczne.

Na co zwracać uwagę przy zakupie kołdry?

Istnieje kilka ważnych czynników, od których powinien zależeć wybór konkretnej kołdry. Różnią się one głównie rozmiarem, rodzajem wypełnienia, poszyciem i klasą cieplną. Należy przeanalizować wszystkie te kryteria przed dokonaniem wyboru.

Rozmiar kołdry - Kołdra powinna być dopasowana zależnie od tego czy jest przeznaczona dla jednej osoby, czy pary. Należy wziąć pod uwagę rozmiary łóżka i indywidualne preferencje oraz wzrost użytkowników. Kołdry dla jednej osoby dostępne są najczęściej w rozmiarze 135×200 cm, 150×200 cm i 160×200 cm. Z kolei kołdry przeznaczone dla dwojga można znaleźć najczęściej w rozmiarach 180×200 cm oraz 200×220 cm.

Kołdra wełniana

Rodzaje kołder dostępnych na rynku

Bardzo istotne jest wypełnienie kołdry. Na rynku znajduje się kilka rodzajów, które różnią się właściwościami i ceną

  • Kołdra wełniana - Miękka i przyjemna w dotyku. Wypełnienie najczęściej pochodzi od owiec lub wielbłądów. Nie uczula, jest sprężysta i pozwala skórze oddychać. Tego typu kołdra jest najlepsza w okresie zimowym, latem może być pod nią zbyt gorąco. Należy dodać, że wełna może działać kojąco na dolegliwości reumatyczne.
  • Kołdra z pierza - Zawiera w sobie pióra i puch. Jest ciężka i mniej ciepła niż puchowa. Jest to naturalny i ekologiczny typ kołder. Nie nadaje się dla osób z alergiami.
  • Kołdra puchowa - Najbardziej popularne wypełnienie kołder. Składa się z miękkich ptasich piór, głównie gęsich i kaczych. Kiedyś powszechne, dziś jest to towar elitarny. Wypełnienie tego typu znakomicie grzeje i świetnie odprowadza pot i wilgoć. Z tego powodu nadaje się do stosowania przez cały rok.
  • Kołdry letnie - Przeznaczone do stosowania w upalne noce. Wykonane z włókna poliestrowego, są tanie i lekkie. Dzięki nowoczesnym technologiom, świetnie odprowadzają wilgoć i pomagają utrzymać suchą i świeża skórę przez całą noc.
  • Kołdra silikonowa - Posiada dobre właściwości termoizolacyjne. Polecana alergikom.
  • Kołdra bambusowa - Miękka i bardzo wytrzymała. Jest to znakomita kołdra na cały rok. Polecana alergikom.
  • Kołdra jedwabna - Luksusowy towar z wysokiej półki cenowej. Lekka o dobrych właściwościach termoizolacyjnych i wentylacyjnych.
  • Kołdra antyalergiczna - Wykonane ze specjalnych włókien, uniemożliwiających rozwój grzybów. W tego typu kołdrach nie tworzą się roztocza i pajęczaki.