Jakie prześcieradło wybrać z gumką lub bez?

Mogłoby się wydawać, że wybór odpowiedniego prześcieradła jest prostą czynnością, ale jest zupełnie odwrotnie. Aby odpowiednio wybrać prześcieradło należy wiedzieć, czym charakteryzuje się prześcieradło, którym jesteśmy zainteresowani.

Materiały różnią się w swoich właściwościach między innymi gramaturą materiału - prześcieradło może być cieńsze lub bardziej miękkie. Ten poradnik powinien rozwiać wszelkie wątpliwości w wyborze prześcieradła.

Prześcieradło z gumką czy bez?

Prześcieradła z gumkami cieszą się dużą popularnością, ponieważ są one bardzo wygodne, ze względu na to, że nawet podczas niespokojnego snu prześcieradło się nie zsuwa. Odpowiednio dopasowany rozmiar będzie odpowiedni dla naszego rozmiaru materaca. Najpopularniejsze rozmiary to 160 x 200 oraz 180 x 200.

Tę część bielizny można również zastosować inaczej.

Prześcieradło z gumką może pełnić funkcję ochronną dla materaca, ale powinno być nieco większe od materaca, aby był on w pełni zakryty również po brzegach.

Materiał

Ważną cechą w wyborze materaca jest materiał. Należy zwrócić na niego uwagę, szczególnie, gdy cierpimy na alergię lub choroby skórne. W sprzedaży są dostępne wersje antyalergiczne oraz antyroztoczowe, które są polecane bez względu na to czy cierpimy na alergię, czy nie.

Prześcieradło z gumką

Dlaczego?

Roztocza pojawiają się w każdym domu, a ponieważ są szkodliwe - należy zwracać uwagę, aby było ich jak najmniej w naszym otoczeniu. Jest wiele materiałów, z których można wykonać prześcieradło:

materiał frotte - niektórzy uważają, że jest to bardzo przyjemny w dotyku materiał, a dla innych jest szorstki i niekomfortowy. Faktura tego materiału jest wyczuwalna pod dłonią, ponieważ nie jest jednolita.

jersey - faktura  jest jednolita oraz miękka, a struktura delikatna

bawełna - najbardziej popularna, ponieważ jest oddychająca oraz miła w dotyku, a dodatkowo odprowadza wilgoć

wełna - najpopularniejszym jest kaszmir, ponieważ nie przyciąga kurzu oraz charakteryzuje się wentylacją

len - pomimo silnego gniecenia się jest polecany przez wiele osób, ponieważ w chłodne dni izoluje od chłodnego powietrza, a w ciepłe dni jest bardzo przewiewny

jedwab - nie przyciąga kurzu i jest bardzo przyjemny w dotyku, a ponadto jest bardzo ładnym materiałem

Gramatura

Mowa tutaj o określeniu wagi jednego metra kwadratowego konkretnej tkaniny. Jest ona zależna od splotu nici oraz ich grubości. Jeśli gramatura jest wyższa - materiał jest trwalszy oraz wygodniejszy w użytkowaniu.

Prześcieradła frotte są najlepsze, gdy ich gramatura jest wysoka, a niską gramaturą charakteryzują się prześcieradła wykonane z jerseyu. Gramaturę optymalną maja prześcieradła bawełniane - jest ona zoptymalizowana do standardowego, średniego wyniku.