Ranking lamp sufitowych do łazienki. TOP 10 najlepszych

Odpowiednie oświetlenie łazienki często jest nieco ignorowane przy remoncie domu. Jednak w czasach, gdy łazienki staja się coraz większe i bardziej wyszukane, bardzo dba się między innymi o odpowiednie oświetlenie pomieszczenia, gdzie będziemy brali relaksująca kąpiel. Zgodnie z trendami powinno być to pomieszczenie jasne, czyste i dawać nam atmosferę domowego SPA.

W stworzeniu takiego doskonałego wnętrza kluczowe będą odpowiednie lampy, które wykorzystać można do oświetlania nie tylko całości pomieszczenia, ale również do samej wanny czy prysznica, tak że stworzy się rożne strefy w takim pomieszczeniu.

Lampy do łazienki to oczywiście istotny element, który ma nie tylko funkcje dekoracyjne, ale również pojawia się znaczenie praktyczne, dlatego dobrze będzie pomyśleć o właściwym sufitowym oświetleniu. Aby takie zadanie sobie ułatwić mamy specjalny ranking lamp sufitowych do łazienki.

Bezpieczeństwo rozwiązań w łazience

Przy wyborze lampy trzeba zwracać uwagę na bezpieczeństwo danego rozwiązania. Woda oraz elektryczność to jak wiadomo niebezpieczne połączenie, więc przy wyborze lamp łazienkowych ważne będzie to, by poznać dwa terminy a wiec strefy łazienki i stopień szczelności IP. Dwie liczby następujące po IP oznaczają jaki jest poziom ochrony oświetlenia przed dostępem do wody, dlatego ważne będzie wybranie odpowiedniej ochrony zgodnie z miejscem, gdzie taka lampa będzie się znajdować.

Lampa do łazienki

Strefa 0 odnosi się do oświetlenia rozjaśniającego wnętrze wanny czy prysznica. Lampy stosowane w tej strefie muszą być nisko napięciowe i mieć ochronę na poziomie IP67 a więc będzie można je całkowicie zanurzać.

Strefa 1 to oświetlenie łazienkowe, które używane jest w obszarze pod wanną do wysokości 2,25 od podłogi. Tutaj trzeba mieć stopień szczelności IP44

Strefa 2 to oświetlenie łazienkowe stosowane w obszarze rozciągającym się od 0,6 m poza obwodem wanny i na wysokości 2,25 od podłogi. W tej strefie wymagany jest stopień IP minimum 44.

W obszarze znajdującym się poza strefami 0,1,2 nie będzie specjalnych wymagań jeśli chodzi o IP, zaleca się jednak rozważenie oświetlenia o stopniu ochrony IP minimum 20.

Dobór odpowiedniego oświetlenia do łazienki

Wybór odpowiednich lamp sufitowych może okazać się jeszcze bardziej skomplikowany niż to się wydaje, nie tylko pod kątem bezpieczeństwa. Po pierwsze trzeba wybrać materiał z jakiego takie oświetlenie będzie wykonane. W sklepach znajdują się lampy szklane, kryształowe czy plastikowe. Lampa sufitowa kryształowa idealnie nadaje się do łazienek, które mają nieco bardziej wytworny wystrój, lampa sufitowa szklana będzie bardzo dobra do nowoczesnego pomieszczenia. Możliwości jest wiele i uzależnione będą również od estetycznych upodobań danej osoby.