Lambrekiny - inspirująca ozdoba okienna

Obecnie mamy do czynienia z wieloma sposobami dekorowania okien, jednym z najpopularniejszych okazują się przy tym lambrekiny. Warto więc zastanowić się nad tym, czym są, czy są modne, a przede wszystkim – czy sprawdzą się także w naszym domu.

Lambrekiny – próba definicji

Jeszcze nie tak dawno lambrekiny były kojarzone przede wszystkim przez bywalców hoteli, restauracji oraz jadalni, choć pojawiały się niekiedy także w domowych salonach. Dziś jednak wiele osób ma problem nawet z przybliżonym wyobrażeniem sobie, czym są. Warto więc przypomnieć, że są one przede wszystkim dość wymyślnym akcentem dekoracyjnym przeznaczonym do okien. Ten wąski pas materiału może być zarówno plisowany, jak i asymetryczny, zdobiony ząbkami oraz falbankami. Zawiesza się go na karniszu na oknie częściowo przesłaniając w ten sposób górną część firanki.

Lambrekin jest ceniony przede wszystkim dlatego, że pełni funkcję dekoracyjną, nie można jednak zapominać i o tym, że mamy w jego przypadku do czynienia z rozwiązaniem praktycznym. Gdy słońce jest dość wysoko, zwykle oświetla przede wszystkim górną część okien. Niestety, niejednokrotnie przeszkadza nam to w pracy, a nawet – utrudnia odpoczynek. W takim wypadku lambrekin zapobiega konieczności całkowitego zasłaniania okien.

Gdzie stosować lambrekiny?

Choć lambrekiny są propozycjami interesującymi, trudno nie zgodzić się z tym, że wcale nie mamy w ich przypadku do czynienia z rozwiązaniami w pełni uniwersalnymi. Co za tym idzie, nie w każdym wnętrzu wyglądają dobrze. Z pewnością jednak sprawdzą się w kuchni, w której nie muszą wcale ograniczać się wyłącznie do funkcji ozdobnej. Jeśli okno kuchenne znajduje się pod blatem albo zlewem, mogą stanowić wyjątkowo praktyczną ochronę przed słońcem.

Lambrekiny do pokoju

Jeśli zastanawiamy się nad tym, czy lambrekiny będą pasować do salony, również możemy odetchnąć z ulgą, mamy bowiem do czynienia z pomieszczeniem, w którym cieszą się one szczególnie dużą popularnością. Salon jest miejscem o reprezentacyjnym charakterze, nic więc dziwnego, że jego wystrój powinien robić wrażenie. To także miejsce, w którym zazwyczaj mamy do czynienia z większą liczbą okien.

Bez względu na to, w którym pomieszczeniu chcemy je umieścić, powinniśmy pamiętać o tym, że lambrekiny są rozwiązaniami klasycznymi. Oczywiście, dziś w sprzedaży nie brakuje także rozwiązań nowoczesnych, zwolennicy awangardowych rozwiązań nie powinni się więc na nie zamykać.

Jak wybrać lambrekiny?

Dziś mamy do czynienia z ofertą na tyle szeroką, że możemy liczyć na wariant odpowiadający każdej aranżacji. Duża różnorodność sprawia przy tym, że trudno wskazać konkretny model pasujący bez względu na okoliczności. Podczas wyboru warto zwracać zatem uwagę nie tylko na format i dopasowanie do okien, ale również na estetykę i kolorystykę.