Idealny dywan do salonu – co wybrać?

Salon to bardzo istotny punkt każdego domu. Właśnie w salonie spędza razem czas rodzina i właśnie do salonu zapraszamy gości. Z tego powodu salon jest miejscem, który musi być ładny i reprezentacyjny. Należy przy tym wszystko tak rozplanować i urządzić, żeby codzienne funkcjonowanie w tej przestrzeni było możliwie najwygodniejsze. Salon musi być z jednej strony estetyczny, a z drugiej funkcjonalny.

Wszystkie elementy, które się w nim znajdą, powinny się trzymać tej zasady. Wybór odpowiedniego dywanu do takiego pomieszczenia nie jest prosty – musi on idealnie pasować do całości. Warto zdecydować się na dywan, żeby w jakikolwiek sposób oddzielić stopy od podłogi – dodajmy, że często zimnej. Tylko co dokładnie kupić?

Jaki dywan do salonu?

Warto zastanowić się nad potrzebami konkretnych mieszkańców, zamiast wybierać tak ważny element na oko. Są dostępne dywany z długim włosiem, jednak nie wszyscy mają później ochotę je czyścić. Jeśli nie mamy na to czasu, a mamy na przykład w domu psa, od razu lepiej zrezygnować i wybrać inny, bo w pewnym momencie nie będziemy już w stanie wyczesać z gęstego dywanu sierści.

Nie jest to także dobre rozwiązanie dla alergików, z uwagi na kłopotliwe czyszczenie z zabrudzeń. W domach, w których mieszkają uczuleniowcy powinno się wybrać dywany możliwe do szybkiego oczyszczenia, bo utrzymanie czystości jest bardzo ważne. To tylko niektóre przykłady – należy przemyśleć wszystko dokładnie przed podjęciem decyzji, żeby później jej nie żałować. Lepiej coś kupić później, niż kupić coś nieodpowiedniego.

Jak dobrać dywan

Zasady dobierania dywanu

W sklepach natrafimy na wiele produktów – który można uznać za najlepszy do konkretnego wnętrza? Jeśli jest ono już stonowane i chcemy podtrzymać ten efekt, zdecydujmy się na stonowany, spokojny kolor. Zróbmy tak również wtedy, gdy w salonie już jest jakiś wyraźny akcent i nie potrzeba ich więcej. Jeśli jednak chcemy ów wnętrze ożywić, lepiej jest wybrać barwę wyrazistą, która przełamie monotonię. Dywan do salonu nie musi wcale być prostokątny – da się znaleźć je w wersji na przykład owalnej, albo też kwadratowej. Jeśli chodzi o wielkość, wszystko zależy od indywidualnych upodobań.

Można wykorzystać go jedynie w części wypoczynkowej, albo ułożyć na samym środku pokoju. Można też wybrać dywan, który dokładnie pokryje całą podłogę w salonie. Można nabyć dywan z włókien syntetycznych, bawełny, wełny, juty i wielu innych materiałów – wybierając, kierujmy się zarówno potrzebami aranżacji, jak i ewentualnego czyszczenia. Jeśli chcemy na nich ustawić coś ciężkiego, nie kupujmy dywanów z długim włosiem, ponieważ mogą się odkształcać. Kierując się tymi zasadami, można ładnie dobrać dywan do salonu - by cieszył oko i grzał stopy.