Jak wybrać obraz do kuchni?

Kuchnia jest miejscem, w którym akcentuje się przede wszystkim jej charakter użytkowy. Nie oznacza to jednak, że nie powinna być też przestrzenią estetyczną i dekoracyjną. Jeśli nam się podoba, przebywamy w niej z dużą przyjemnością, a i wykonywanie obowiązków domowych nie stanowi dla nas trudności.

Jednym ze sposobów na nadanie kuchni oryginalnego charaktery jest wprowadzenie do niej obrazów i dekoracji ściennych, warto więc zadać sobie pytanie o to, na co zwracać uwagę w momencie ich wybierania.

Jaki obraz umieścić w kuchni?

Jeśli zastanawiamy się nad tym, który z obrazów umieścić w kuchni, w pierwszej kolejności należy stawiać na ten o kuchennej tematyce. Nie musi on nawiązywać jedynie do jedzenia, może bowiem budzić także skojarzenie z gotowaniem, przygotowaniem posiłków, a nawet z zakupami spożywczymi. Można wybierać przede wszystkim takie obrazy, które nam się podobają, nie można jednak nie docenić tych, które zawierają przy okazji informacje praktyczne.

Jeśli zastanawiamy się nad tym, który z obecnych dziś motywów cieszy się największą popularnością, z pewnością zwrócimy uwagę na tak zwane obrazy o tematyce kawowej. Możliwości mamy wiele, nawiązują więc one tak do przyrządzania kawy, jak i jej nalewania i smakowania. Często mamy też do czynienia z oryginalnymi połączeniami haseł i motywów graficznych, choć obrazy pozbawione warstwy tekstowej także mają swoich zwolenników. Jeśli zaś kawa nas nie interesuje, zawsze możemy postawić na obrazy, w których dominującym jest motyw herbaty. Tu także często mamy do czynienia z połączeniem tekstu oraz grafiki, nie brak przy tym propozycji nawiązujących do modnego stylu vintage.

Design kuchni

Sprawdzonym motywem są też obrazy do kuchni z martwą naturą i kwiatami, osoby stawiające na styl nowoczesny mogą zaś zdecydować się na kuchenne obrazy z napisami, które odchodzą od wymogu posiadania charakteru graficznego. Mogą mieć one zarówno pojedyncze napisy, jak i ich zestawienia.

Obraz a styl w danej kuchni

Jeśli obraz do kuchni ma dobrze prezentować się we wnętrzu, do którego trafi, powinien być w zgodzie z dominującą w niej estetyką. Jeśli więc nasza kuchnia jest nowoczesna lub utrzymana w modnym stylu minimalistycznym, warto stawiać zarówno na obrazy czarno-białe, jak i te, które posiadają napisy. Z kolei w białej kuchni ciekawie prezentują się tak obrazy minimalistyczne, jak i klasyczne obrazy umieszczone na płótnie, trudno więc nie zgodzić się z tym, że jest w czym wybierać.

Coraz modniejsze stają się także kuchnie glamour, a więc takie, w których dominuje połysk, ornamenty i modny przepych. W takim przypadku nic nie stoi na przeszkodzie, aby stawiać nie tylko na obraz, ale i na otaczającą go ramę – najlepiej wykonaną ze srebra lub złota.