Kuchnia w stylu shabby chic - jak urządzić? Jakie meble wybrać?

Mimo, że kuchnia kojarzy się z miejscem bardziej przemysłowym, to romantyzm w niej również jest możliwy. Żeby to osiągnąć, należy zaaranżować jej wnętrze w stylu shabby chic. Należy jednak być ostrożnym, by tak urządzona kuchnia nie przypominała wyglądem tej, którą pamiętamy z babcinych opowieści.

Shabby chic – jaki to styl?

Shabby chic to nowoczesny trend w aranżacji, który został rozpowszechniony w 1996 roku książką Rachell Ashwell "Shabby Chic". Jego główną cechą jest to, że dodaje pomieszczeniom kobiecego charakteru i wprowadza do wnętrza romantyzm.

Dzieje się tak, dzięki odpowiedniej kolorystyce, w której dominują pastelowe róże, delikatne biele i szarości. Okazyjnie pojawiają się błękity, turkusy i zielenie. We wnętrzu shabby chic sprawdzą się również beże oraz kolory lawendowy i łososiowy.

Shabby chic: kuchnia

Kuchnie urządzone w stylu shabby chic są wnętrzami pełnymi uroku i stylu. Dzieje się tak za sprawą:

  • odpowiedniej kolorystyki - pastelowe, stonowane barwy wprowadzają do wnętrza romantyczny i przyjemny nastrój, przekształcając kuchnię w oazę spokoju, gdzie łatwo się zrelaksować przy filiżance kawy.
  • motywów kwiatowych i roślinnych - znajdują się one wszędzie, na ścianach, meblach, w postaci kafelków i obrazów, na naczyniach i tkaninach. Dominują róże, ale spotkać można także słoneczniki, maki i kwiaty polne. Często umieszcza się także motywy ze śródziemnomorskimi ziołami.
  • dodatków - ogromna liczba dodatków dodaje kuchni niepowtarzalnego wyglądu. Należy zrezygnować z minimalizmu i przekonania, że wszystko musi być praktyczne. Nie, niektóre z dodatków powinny spełniać tylko dekoracyjną rolę.

Styl shabby chic

Kuchnie w stylu shabby chic są urządzone zgodnie z zasadą kontrolowanego chaosu.. Stanowią nie lada gratkę dla miłośników staroci, klasyki i romantyzmu. Są niezwykle przytulne i miłe w odbiorze.

Shabby chic – meble kuchenne

Styl ten jest ukłonem w stronę wielbicieli starych mebli. Zyskają oni dodatkową przyjemność z renowacji i nadawaniu im drugiego życia.

Nie należy się więc przejmować zarysowaniami i obtłuczeniami na szafkach i regałach. Niedoskonałości nie są bowiem wadą, ale zaletą, dodającą uroku i niepowtarzalnego charakteru takim meblom.

W kuchni zaaranżowanej zgodnie z tym stylem, świetnie sprawdza ie drewniane umeblowanie. Najlepiej jeśli jest to drewno lite, gdyż nada to wnętrzu elegancji. W pomieszczenie musi znaleźć się starodawny stół z krzesłami w stylu retro.

Dodatki do kuchni w stylu shabby chic

Charakterystyczna cecha tego stylu. Dodatków powinno być dużo i mogą one być one lekko kiczowate. Należy jednak pamiętać, by nie przesadzić, gdyż może to doprowadzić do utraty romantycznego klimatu. Świetnie sprawdzą się takie dodatki jak np.: porcelanowa zastawa, haftowane obrusy, koronkowe firany, kolorowe naczynia, drewniane łyżki.