Dekoracje ścienne w stylu pop art – jakie wybrać i jak ich użyć?

Każdy chyba kojarzy słynną puszkę zupy Campbell Andy’ego Warhola. A jeśli nie, to powinien zdecydowanie się dokształcić, ponieważ mimo że taki styl tworzenia nie wszystkim musi się podobać, jest to jednak część naszej kultury. Pop art jest kierunkiem w sztuce, który liczy sobie już wiele dziesięcioleci. Wywodzi się z ekspresjonizmu abstrakcyjnego i pojawił się po II wojnie światowej.

Jego najsłynniejszym przedstawicielem jest właśnie Andy Warhol, którego dziełami niekoniecznie trzeba się zachwycać, ale którego trzeba znać. Osoby o mocnym, zdecydowanym charakterze, które lubią się wyróżniać, uwielbiają dekorować swoje mieszkania ozdobami w stylu pop art. Dzięki temu przestrzeń nabiera zawsze wyrazistości, a oni sami mogą się pochwalić znajomością kultury popularnej. W pop arcie wszystko może się bowiem stać ważnym elementem twórczym, a motywy z książek, filmów, komiksów czy reklam mogą zostać użyte w aranżacji. O co dokładnie chodzi i jak wybrać dekoracje ścienne w stylu pop art?

Dekoracje pop art – czyli jakie?

Mocne, zdecydowane kolory, geometryczne wzory, grafiki w miejscu zwykłych obrazów, motywy za popularnych reklam, książek czy filmów, albo odniesienia do znanych osób, firm i ich produktów, nadruki, napisy użyte w dekoracji, plakaty, używanie nowoczesnych materiałów, jak metal, plastik czy folia – wszystko to powinno się kojarzyć z pop artem.

Komiksowe dekoracje

Niewątpliwie cechy te przyciągają spojrzenia – są wyraziste. Stąd też przestrzeń, w której się znajdą, sama w sobie staje się bardziej wyrazista. Używając w pomieszczeniu dekoracji w stylu pop art, można zaakcentować jakąś konkretną jego część – na przykład kącik czytelniczy, albo filmowy, z ustawionym w nim kinem domowym. Dekoracje tego rodzaju najbardziej przypadną do gustu osobom o silnym charakterze, które lubią zwracać na siebie uwagę.

Dekoracje pop art – co wybrać?

Na jakie dekoracje ścienne się zdecydować, żeby uzyskać zamierzony efekt? Co mamy do wyboru? Plakaty, obrazki, ozdobne naczynia, poduszki dekoracyjne, fototapety w geometryczne wzory, tapety przedstawiające ważne motywy zaczerpnięte z kultury – wszystko to są ozdoby, jakich można użyć. Można przy tym albo zaakcentować przestrzeń, wybierając jeden, większy motyw, albo też użyć kilku małych. Możliwe jest połączenie tak dużych, jak i małych ozdób, tylko pamiętajmy, żeby były one ze sobą spójne, bo inaczej przestrzeń stanie się krzykliwa, a my uzyskamy niezamierzone wrażenie przesady. Lepiej jest dobierać tego rodzaju dekoracje do stonowanych wnętrz – wówczas można je najlepiej pokazać. W zbyt barwnym wnętrzu zginą, chociaż na pewno świetnie się do niego dopasują. Jest taki ogrom możliwości, że każdy na pewno znajdzie w ofercie ozdób pop art coś dla siebie i wnętrza swojego domu.