Wybór regału na książki – krótki poradnik

Czytanie kształtuje człowieka, dlatego wszyscy powinniśmy dużo czytać – oczywiście, wybierając odpowiednie lektury. To ważne dla poprawnego rozwoju każdej osoby – w tym przede wszystkim osób młodych, które dopiero szlifują swój charakter. Stąd też w każdym domu powinien się znaleźć regał na książki – po brzegi nimi wypełniony.

Dobrze zaś, żeby było ich więcej, na przykład w kąciku czytelniczym w salonie i dodatkowo w pokoju dziecka. Choć wydaje się nieistotne na czym dokładnie stoją książki, aranżacja może niestety sporo ucierpieć, jeśli regał na nie zostanie niewłaściwie dobrany. W sklepach zaś można natrafić na mnóstwo przeróżnych modeli, wśród których wiele osób nie jest w stanie namierzyć czegoś najlepszego dla swojego mieszkania. Doradzamy jak dokonać wyboru regału na książki!

Nowoczesny lub klasyczny

Regał na książki – jak wszystkie meble – może występować w różnych stylach. Przeważnie można napotkać te klasyczne i one odnajdą swoje miejsce w największej liczbie domów. Pasują bowiem do samego zamysłu – widok regału na książki od razu podnosi rangę pomieszczenia i domu, dodając mu więcej klasy. Oczywiście, o ile rzeczywiście są na nim ustawione książki. W tej chwili jednak tego rodzaju meble można spotkać również w wersji nowoczesnej. Jakiej? Eksperymentującej na przykład z kolorem lub formą.

Regały na książki

Można również zdecydować się nie na bardziej tradycyjnie wyglądający regał drewniany, lecz na przykład na jego metalową formę. To zwłaszcza idealne rozwiązanie do wnętrz minimalistycznych, loftowych. Co ciekawe, wśród bardziej wymyślnych, współczesnych rozwiązań są i regały na książki w wersji podwieszanej. Drewniany element ociepli wnętrze wizualnie, zaś metalowy nada mu odrobinę surowości. W zależności od tego jaki efekt chcemy uzyskać, tak dobierajmy całość.

Schodkowy, zamykany, w różnych kolorach

Najbezpieczniejsze barwy dla regałów na książki to czerń i biel. To barwy ponadczasowe, które będą pasowały do każdej aranżacji. Jeśli więc nie do końca wiemy co wybrać, żeby nie musieć wyrzucać szafki przy remoncie, albo żeby komponowało się to ładnie z całością, zdecydujmy się właśnie na biel lub czerń. Wśród regałów, które są szczególnie warte zwrócenia na nie uwagi, są wersje schodkowe oraz zamykane.

Te pierwsze pozwolą na uzyskanie ciekawego wrażenia wizualnego we wnętrzu. Regał schodkowy można albo wykorzystać do ustawienia na nim jeszcze innych elementów (jak doniczki), albo też wkomponować w już istniejącą przestrzeń – na przykład ustawić pod schodami. Z kolei wersja zamykana – choć niewątpliwie nietypowa – pozwoli na uzyskanie większego porządku we wnętrzu. Jeśli zaś chcemy, żeby książki i tak były widoczne, można zdecydować się przecież na szklane drzwiczki.