Wielu początkujących blogerów i muzyków boryka się z problemem wyboru wysokiej jakości mikrofonu. Dla nich dodatkowy łańcuch przedwzmacniacza i karty dźwiękowej wydaje się piekielnie skomplikowany. W takim przypadku może pomóc mikrofon USB.

Co to jest mikrofon USB

Mikrofon USB to połączone urządzenie składające się z mikrofonu i karty dźwiękowej. Jak w przypadku wszystkich tego typu urządzeń, jakości jego podzespołów nie można nazwać wysoką. Na rynku takie urządzenia prezentowane są w dość szerokim przedziale cenowym. Warto zrozumieć, że tanie urządzenie w nagrywaniu dźwięku w żaden sposób nam nie pomoże. Tylko droższe modele dają dobry dźwięk.

Rodzaje mikrofonów USB

Ogólnie można je podzielić na trzy główne kategorie: Kompaktowe mikrofony. Zaprojektowany głównie dla Skype i innych podobnych programów. Najczęściej są to maleńkie pudełka podłączone bezpośrednio do komputera. Czasami jest to przypinany mikrofon z krótkim przewodem. Wadą konstrukcji jest bardzo krótka koronka lub jej całkowity brak, co uniemożliwia wykorzystanie urządzenia do maszyn stacjonarnych. Jednak w przypadku tabletów / smartfonów / laptopów jest niezastąpiony.

Mikrofony ze złączami USB i XLR. Te mikrofony mogą być używane w warunkach polowych i studyjnych. Mikrofony kompaktowe można umownie nazywać mikrofonami mowy. Mają dobrą czułość, ale nieco obcięty zakres częstotliwości i raczej słaby wbudowany filtr POP. Są idealne do komunikacji online. Może być używany do wysoce specjalistycznych zadań. Konwencjonalne mikrofony USB. To najczęściej mikrofon z oferty producenta, uzupełniony interfejsem USB. Kapsuła jest większa, filtr POP jest lepszy. Nadaje się do zapisu wideo, blogowania, nagrywania wokali i instrumentów w domu. Mikrofony typu combo USB. Wyróżniają się dużą (do 1 '') kapsułką. Istnieją modele z wieloma kapsułkami. Nie ma filtra POP. Niektóre modele mają przełączanie diagramów. Nadaje się do szerokiego zakresu zadań, aż do nagrywania stereo.

Kondensator lub dynamiczny

Mikrofony pojemnościowe są bardziej odpowiednie do pracy z głosem. Takie urządzenia są bardziej czułe i ciekawsze dźwiękowo.

Mikrofony dynamiczne są odpowiednie do występów na żywo i nagrywania instrumentów. USB lub XLR 

Mikrofony USB to najlepsza opcja. Kupując mikrofon XLR, potrzebujesz karty dźwiękowej, co jest dodatkowym kosztem. W przypadku mikrofonu USB wystarczy podłączyć go do wejścia USB komputera i nagrywać.

Różnica między XLR i USB

Ta cecha odpowiada za kierunki, w których mikrofon rejestruje dźwięk. Dźwięk można pisać z przodu, z przodu i z tyłu, dookoła. Mikrofon kardioidalny i superkardioidalny nadaje się do nagrywania głosu w domu. Mikrofon kardioidalny zapisuje dźwięk z przodu i jest obojętny na dźwięk z tyłu. W superkardioidzie kierunkowość przednia jest jeszcze węższa i częściowo wychwytuje dźwięk z tyłu. Dlaczego ważne jest, aby mikrofon nie zapisywał dźwięku od tyłu i dookoła? Jeśli nie masz specjalnie wyposażonego pokoju, a w pomieszczeniu są echa lub szumy, lepiej użyć mikrofonu kardioidalnego. Nie „usłyszy” wszystkich dźwięków w pokoju.