Czas leci bardzo szybko i o ile wcześniej "fajnie" było mieć stacjonarny komputer podłączony do internetu, to teraz większość ludzi ma już w domu wiele nowoczesnych urządzeń elektronicznych, takich jak laptopy (netbooki), telewizory z interfejsem sieciowym, tablety, smartfony, drukarki sieciowe. Na tej podstawie prędzej czy później powstaje pytanie „Jak podłączyć te wszystkie urządzenia do Internetu?”. Odpowiedzią jest router

Co to za „router”?

Router to urządzenie elektroniczne używane do łączenia dwóch lub więcej sieci i kontrolowania procesu routingu. Na podstawie informacji o topologii sieci i ustalonych regułach podejmuje decyzję o przekazywaniu pakietów warstwy sieciowej pomiędzy różnymi segmentami sieci. W naszym przypadku router musi łączyć 2 sieci - globalny Internet i naszą lokalną sieć domową.

Co musisz wiedzieć o Wi-Fi, wybierając router do domu?

Większość urządzeń domowych (smartfony, tablety itp.) można podłączyć do sieci tylko za pośrednictwem interfejsu Wi-Fi, dlatego rozmawiamy o routerach Wi-Fi. Odbiór i transmisja danych w standardzie Wi-Fi może przebiegać w kilku zakresach. Poniżej przedstawiono główne zakresy:

• 2,4 GHz (najpopularniejszy, więc w większości miejsc jest mocno przeciążony, co może negatywnie wpłynąć na szybkość transmisji danych. Jednocześnie większość nowoczesnych gadżetów obsługuje działanie w tym zakresie. Przy oznaczaniu urządzenia używa się cyfry „2”);

• 5 GHz (mniej popularne. Wielu dostawców używa tego pasma do zasilania Internetu, jeśli nie jest to możliwe przez interfejs przewodowy. Niektóre nowoczesne urządzenia obsługują oba pasma. Przy oznaczaniu urządzenia używana jest cyfra „5”).

Istnieją również urządzenia do pracy w innych pasmach (np. 3 GHz lub 900 MHz). Ale 99% urządzeń domowych nie obsługuje takich częstotliwości. Najnowszy standard (802.11ac) dopiero w 2014 roku zaczął być wdrażany. Używany głównie do łączenia się z dostawcą usług internetowych. Jednak mimo to niektóre topowe modele telefonów i tabletów już to obsługują. Większość telefonów i tabletów obsługujących standard 802.11n ma tylko jedną antenę WiFi, więc ich maksymalna rzeczywista prędkość to 55 Mb / s.

Kupując router, konieczne jest uwzględnienie maksymalnej liczby urządzeń, które można do niego jednocześnie podłączyć, a liczba ta powinna być większa niż urządzeń domowych.

Czy router Wi-Fi wymaga anteny zewnętrznej?

Każdy router WiFi ma jedną lub więcej anten, ale mogą być one zewnętrzne (ze wzmocnieniem 1,5-5 dBi, zwykle 2 dBi) lub wewnętrzne (ze wzmocnieniem 1-1,5 dBi). Należy jednak zauważyć, że gdy urządzenie jest podłączone do routera przez WiFi, warunkowo tworzone są 2 kanały transmisji - od routera do urządzenia (Rx) i od urządzenia do routera (Tx). Najczęściej problem występuje w drugim kanale, ponieważ zwykle moc nadajnika urządzenia jest znacznie mniejsza, a sygnał np. ze smartfona po prostu nie dociera do routera.

Sygnał WiFi mocno słabnie, przechodząc przez grube ściany i może dojść do takiej sytuacji, że smartfon „widzi” router, ale nie może się połączyć. Należy to wziąć pod uwagę przy wyborze miejsca instalacji routera WiFi - po prawidłowym zainstalowaniu strefa WiFi będzie obejmowała całe mieszkanie.

Routery mogą również obsługiwać technologię MIMO, która polega na tworzeniu wielu strumieni w celu zwiększenia przepustowości sieci bezprzewodowej. W praktyce zdarzają się urządzenia z MIMO 2x2, rzadziej z 3x3 i 4x4. Powinieneś mieć świadomość, że cała przepustowość (jeśli z grubsza, to prędkość) jest podzielona między wszystkich abonentów, którzy są w tym czasie połączeni. Technologia MIMO jest przydatna i znacznie zwiększa prędkość przy dużej liczbie urządzeń abonenckich.