W zeszłym roku Apple postanowił pożegnać się ze starym, dobrym gniazdem słuchawkowym 3,5 mm. Powód jest prosty - nie zapewnia wystarczającej jakości do transmisji dźwięku, port analogowy został zastąpiony cyfrowym.

Apple dołączył przejściówkę do podłączenia słuchawek ze zwykłym mini-jack do iPhone'a 7 i 7 Plus. Co więcej, jak pokazują opinie użytkowników, ludzie lubią dźwięk przez Lightning bardziej niż przez port 3,5 mm. Różnica, choć niezbyt duża, nadal przemawia na korzyść nowocześniejszego Lightninga.

Mini-jack (jack) 3,5 mm uważane jest za najpopularniejsze złącze w nowoczesnych urządzeniach elektronicznych, najczęściej wykorzystywane jest do słuchawek w komputerach i gadżetach mobilnych, a także w portach AUX odtwarzaczy audio, DVD, kamer itp.

Zalety mini jacków 3,5 mm

Złącze typu jack pochodzi z XIX wieku. Nazywało się to wówczas złączem telefonicznym i było używane głównie do łączenia połączeń na starych ręcznych centralach telefonicznych. Największa wersja 6,3 mm, wywodząca się bezpośrednio z telefonii, znajduje zastosowanie w nowoczesnym sprzęcie studyjnym i instrumentach muzycznych. Odporny na uszkodzenia mechaniczne jack 6,3 mm jest idealny do podłączenia gitary elektrycznej lub syntezatora do wzmacniacza, lub miksera. Dużo bardziej popularna jest, mniejsza wersja złącza, czyli mini-jack 3,5 mm. W starszych telefonach i niektórych nowszych smartfonach producenci stosowali jeszcze mniejszą wersję - gniazdo 2,5 mm zwane micro jack. Jednak ze względu na słabą wytrzymałość mechaniczną nie jest używany tak szeroko, jak wersja 3,5 mm.

Kompaktowy rozmiar, dostateczna wytrzymałość mechaniczna i rozwój technologii sprawiły, że wygodny mini-jack pasuje do większości nowoczesnych urządzeń elektronicznych. Można wyróżnić główne zalety, które przyczyniły się do popularności mini-jacków:

Łatwa do podłączenia wtyczka z gniazdem - konstrukcja eliminuje ryzyko nieprawidłowego podłączenia. Możliwość obracania wtyczki w gnieździe zapobiega skręcaniu się kabla, co jest szczególnie ważne w urządzeniach mobilnych, gdzie często zmienia się położenie telefonu względem słuchawek.

Możliwość przesyłania sygnału audio i wideo przy dobrej szybkości połączenia.

Wadą mini-jacka jest niewłaściwa transmisja sygnału w złej jakości złączach lub z powodu ich intensywnego użytkowania. Brud dostający się do gniazda może również powodować problemy, ponieważ zakłóca prawidłowy kontakt.

Mini-jack umożliwia przesyłanie analogowego 2-kanałowego dźwięku, co oznacza, że możesz cieszyć się dźwiękiem stereo zarówno w słuchawkach, jak i przez wzmacniacz. Oczywiście wymaga to kabla ze złączami z odpowiednią liczbą pinów. Popularne zestawy słuchawkowe stosowane w nowoczesnych urządzeniach mobilnych obsługują również linię mikrofonu, co ułatwia rozmowę przez telefon.

Urządzenia wideo i audio są często wyposażone w dodatkowe gniazdo oznaczone AUX. Połączenie portu AUX jest dwukierunkowe, dzięki czemu można połączyć się z systemem audio smartfona, odtwarzaczem muzyki lub słuchawkami. Do tego wystarczy zwykły kabel mini-jack. Nowoczesne kable AUX są zwykle wyposażone w 3 lub 4 pinowe mini jack. Złącza 3-pinowe są najczęściej używane do słuchawek bez mikrofonu oraz do podłączania przenośnych odtwarzaczy muzycznych do innych urządzeń audio. 4-stykowe złącza są szeroko stosowane w złączach w nowoczesnych telefonach i tabletach, które używają zestawów słuchawkowych z mikrofonami.